קרע ב-ACL (הצולבת הקדמית): כל מה שרציתם לדעת

קרע ב-ACL, או קרע ברצועה הצולבת הקדמית, היא אחת מפציעות הברך הנפוצות ביותר. קרעים ב-ACL שכיחים בקרב ספורטאים ומתרחשים בתדירות גבוהה יותר בקרב ספורטאיות

קרע ב-ACL (הצולבת הקדמית)

קרע ב-ACL (הצולבת הקדמית): כל מה שרציתם לדעת

קרע ב-ACL, או קרע ברצועה הצולבת הקדמית, היא אחת מפציעות הברך הנפוצות ביותר. קרעים ב-ACL שכיחים בקרב ספורטאים ומתרחשים בתדירות גבוהה יותר בקרב ספורטאיות. רצועות מחברות עצמות לעצמות. כאחת מארבע הרצועות הראשוניות של הברך, ה-ACL מחבר את החלק העליון הקדמי של עצם השוק לחלק התחתון האחורי של עצם הירך. ה-ACL גם מונע מהשוק להחליק קדימה, ומספק יציבות סיבובית לברך.

רצועה זו מספקת בערך 90 אחוז מהיציבות של מפרק הברך. רצועות פגועות נחשבות ל"נקעים". ישנן שלוש דרגות של נקעים, ובנקע דרגה 3, הרצועה נקרעת והמפרק מאוד רופף או לא יציב. ברוב פציעות ה-ACL, הרצועה נקרעת לחלוטין לשניים, ורוב קרעי ה-ACL מתרחשים באמצע הרצועה או כאשר הרצועה נמשכת מעצם הירך. הפציעה הזו לא יכולה להחלים ללא ניתוח.

סימנים ותסמינים של קרעי ACL

סימנים ותסמינים של ACL קרוע עשויים לכלול את הדברים הבאים:

  • בריכת ברכיים – אנשים רבים מרגישים או שומעים "בריחה" בברך כאשר הם פצועים ב-ACL שלהם.
  • נפיחות בברך כמות גדולה של נפיחות מתרחשת בדרך כלל תוך שש שעות מפציעת ACL ועלולה להישאר נפוחה במשך מספר שבועות לאחר מכן.
  • כאבי ברכיים ואי נוחות לאחר הפציעה, רוב האנשים צריכים להפסיק כל פעילות שהם עשו. הם חשים כאב או רגישות באזור המפרק, במיוחד כאשר הם שמים משקל על הרגל הפגועה.
  • אם אתה קורע ACL, אתה עלול גם להרגיש אובדן של טווח תנועה מלא ותחושה לא נוחה בהליכה, כמו גם תחושה שהברך שלך לא יציבה או נכנעת.
  • ייתכן שתוכל להמשיך בפעילות מיד לאחר הפציעה. עם זאת, לעתים קרובות יותר אינך מסוגל להמשיך בפעילות סדירה.

גורמים וגורמי סיכון של קרעי ACL

פציעות ACL נוטות להתרחש לעתים קרובות יותר אצל אנשים העוסקים בענפי ספורט בעלי השפעה גבוהה שבהם סיבוב מהיר וסיבובים הם שכיחים, כגון כדורסל, סקי וכדורגל.

בערך 70 אחוז מהקרעים ב-ACL קורים ללא מגע ישיר עם הברך. במקרים אלה, הקרעים נוטים להתרחש כאשר אדם רץ ומשנה כיוון במהירות, מתפתל או חתך לפתע, או אם הם מאריכים יתר על המידה את הברך יורדת מקפיצה.

השאר נובע ממגע ישיר עם חפץ או אולי עם שחקן אחר בזמן שהוא עוסק בספורט. דוגמה עשויה להיות מכה ישירה בברך במהלך תיקול כדורגל.

כיצד מאבחנים קרע ב-ACL?

כדי לאבחן פציעת ACL, רופא יבדוק את הברך שלך על ידי השוואת מבני הברך הפגועה עם הברך הלא פצועה,
ברוב המקרים, זה יאפשר לרופא או לאורטופד שלך לקבוע שהרצועה פצועה.

כאשר נפיחות מקשה על ספק שירותי בריאות לאבחן קרע, ניתן להמליץ ​​על בדיקות נוספות:

  • צילומי רנטגן
  • MRI – סריקת MRI יוצרת תמונה ברורה של ה-ACL, כמו גם רצועות וסחוסים אחרים, ויכולה לזהות במדויק קרע שלם.
  • אולטרסאונד ניתן להשתמש באולטרסאונד גם כדי לבדוק אם יש פציעות בתוך הברך.
  • פרוגנוזה של קרעי ACL, פרוגנוזה של קרע ב-ACL תלויה במשתנים רבים כולל סוג והיקף הפציעה שלך וכיצד היא מטופלת.

מה עושים?

ברוב המקרים, תזדקק לניתוח שחזור כדי לתקן את הפציעה. עבור אנשים מסוימים, במיוחד אלה שאינם פעילים במיוחד, סביר שהפציעה לא תפריע לפעילות היומיומית שלהם. הם עשויים לבחור בתוכנית חיזוק על פני ניתוח.

הפרוגנוזה לקרע חלקי של ACL ללא התערבות כירורגית היא לרוב טובה מאוד, כאשר תקופת ההחלמה והשיקום נמשכת בדרך כלל לפחות שלושה חודשים, על פי האקדמיה האמריקאית לכירורגים אורטופדיים. בעיות גם לאחר תקופת החלמה זו.

לקרעי ACL שלמות אין פרוגנוזה טובה כל כך ללא ניתוח. חלקם שקרעו לחלוטין ACL אינם מסוגלים להשתתף בספורט שדורש ציר. אחרים ממשיכים לחוות חוסר יציבות גם במהלך פעילויות רגילות כגון הליכה.

אם עושים ניתוח?

מחקרים הראו שיותר מ-90 אחוז מהאנשים מסוגלים לחזור לעבודה ולפעילות הכושר הרגילה שלהם ללא תסמינים של חוסר יציבות בברך. התאוששות מניתוח שחזור ACL יחד עם שיקום יכולה בדרך כלל להחזיר את היציבות והתפקוד לברך שלך. לאחר ניתוח ופיזיותרפיה, אתה אמור להיות מסוגל לעסוק שוב בספורט לאחר שכוח הרגליים, שיווי המשקל והקואורדינציה שלך חזרו להיות כמעט נורמליים.

האם אהבת את הכתבה?

269 אהבו
Upvote Downvote

מאת רן שוייצר

שמי רן, בן 22. מדריך כושר וסטודנט למדעי התזונה

3 תוספי אימון פופולריים

3 תוספי אימון פופולריים ומה כדאי לדעת עליהם

5 טיפים כדי להיצמד להרגל

5 טיפים כדי להיצמד להרגל