אחוז שומן
אימונים

כמה אחוז שומן יש לי: המדריך המלא

כולנו בודקים את אחוז השומן שלנו, או לפחות רוצים לבדוק. בין אם זה במכון, אצל התזונאי או בבית. אבל האם הבדיקות האלה אמינות? ואם לא, מה ניתן לעשות. וואן בודי במדריך מלא ומדויק איך לבדוק כמה אחוזי שומן יש לי
22 נובמבר 2018

איך בודקים אחוז שומן?

מה הם אחוזי שומן?
אחוז השומן הוא היחס של מסת השומן שלנו ביחס למסות האחרות שלנו לדוגמא: שריר לעומת עצם, איברים פנימיים, כמות דם ועוד.

איך מודדים אחוזי השומן בגופינו?
יש המון שיטות למדידת אחוזי שומן חלקן מדויקות וחלקן לא כל כך. יש שיטות נגישות ויש אחרות מסובכות, הנה 5 דרכים לבדוק כמה אחוז שומן יש לנו:

 1. שקילה תת מימית
  בין השיטות הראשונות למדידת אחוזי השומן בגוף. בעבר הייתה שיטה זאת מאוד מקובלת אך כיום בקושי ומשתמשים בה. מאוד מסורבלת אבל מאוד מדויקת.
 2. מדידת אחוזי שומן באמצעות דחיסת אוויר
  מכשיר גדול ויקר, דומה מאוד לשקילה ה-תת מימית רק בשיטה של דחיסת אוויר אשר בודקת בצורה אמינה מאוד את אחוזי השומן בגוף. גם השיטה הזאת מאוד יקרה ולא נגישה לכל אחד.
 3. DEXA/X RAY
  שיטה מאוד מדויקת (כך אומרים) למרות שנמצאו סטיות אצל חלק מהאתלטים ברמה העילית שנבדקו. היתרון הוא שהדקסה משתמשת בקרינה, כמו סוג של רנטגן.
  הסיבה שלא כולם מכירים את השיטה הזו היא, כי היא מאוד יקרה המכשיר מאוד מסורבל ולא ניתן להעברה. ומי בכלל צריך דיוק כזה אם הוא לא מתחרה אולימפי או מפתח גוף מקצועי? אומנם שיטה מאוד מדויקת אבל יקרה ולא נגישה בעליל.
 4. מדידה באמצעות הולכה חשמלית
  BIA – Bioelectrical impedance analysis בשיטה זאת מוזרם מהמכשיר זרם חשמלי נמוך מאוד אשר סוגר מעגל עם המכשיר, ע"י סגירת המעגל הוא יודע לזהות את מסת השומן שבגוף. הבעייתיות במדידה זו היא פוטנציאל השגיאות הגדול שיש בה והמון דברים יכולים להשפיע על הבדיקה (שתיית אלכוהול וקפאין, הזעה, שתיית מים מרובה, התייבשות וכו'). מצד שני, בדיקה זו היא פשוטה מאוד, המחירים מאוד נמוכים ביחס לשיטות אחרות, והמכשיר בדרך כלל נייד ואפשרי לנשיאה. במידה ונשקלים תמיד באותו מצב הבדיקה יכולה להיות מדויקת ולתת לנו תמונה טובה לגבי התהליך.
 5. קליפר, מדידה באמצעות קפלי עור
  קליפר הוא המלך של בדיקת אחוזי שומן, מדידה זאת בודקת את עובי השומן ה-תת עורי באזורים שונים בגוף. השיטה מאוד מדויקת ביחס לשיטת ההולכה החשמלית, אך נדרש בודק מיומן ומקצועי כדי לדייק בבדיקה, תזונאי טוב יוכל לחשב לכם בצורה טובה.

לסיכום
במידה ואתם לא מתחרים אולימפיים שיטת הקליפר וההולכה החשמלית יכולים לתת לכם מענה מצוין. בכל מקרה זה לא משנה אם ירדתם מ 12.4 אחוז ל 12.2 מה שחשוב זה התהליך עצמו והגישה אליו.
המדדים הם רק פרמטר לראות שאנחנו הולכים בשביל הנכון.
תתמקדו בתהליך ולא במספרים.

מקורות:

 1. DAILYBURN
 2. ACADEMIC
 3. NATURE
אודות הכותב
מהמאמנים והכותבים הוותיקים שלנו. איפה תראו אותו ב6 בבוקר? כנראה שבמכון, וכנראה גם שב18 בערב. אדם שחי ונושם כושר תזונה ואורח חיים בריא.