פחמימה בדיאטה
עולם התזונה

עצרו! יש בזה פחמימה

"אסור לי יש בזה פחמימה", ברור שיש בזה פחמימה, השאלה איזו, כמה פחמימה והכל בהתאם לחיי היומיום של כל אחת מאתנו. מזאת אומרת?
08 יולי 2019

ספורט, תזונה, בואו נוריד את כל הפחמימות מהתפריט והשינוי הגדול יבוא לבד ובגדול! אז זהו שלא.
בואו נדבר על סוגי הפחמימות שקיימות אבל קודם בואו ותבינו מה תפקיד הפחמימה בגוף. פחמימה היא דלק לכל דבר.
לפחמימה הרבה תפקידים, בניהם לשחרר אנדורפינים במוח שזה הורמון כימי שברגע ההפרשה הוא מקל עלינו מצבים רגשיים ובכך מרגיע ומרים לנו את המצב רוח.
בנוסף, פחמימה זה כוח (פחמימה = סוכר) ובואו נודה, כולנו מרגישים חסרי כוח כשאנחנו מפסיקים לאכול פחמימה,.
חשוב מאוד לצרוך פחמימה אבל שתהיה פחמימה נכונה, אז מה זה פחמימה נכונה? ישנם כמה סוגי פחמימה.

הפחמימה פשוטה

הפחמימה הפשוטה היא הסוכר הפשוט, זה שכולנו אוהבים.
דוגמאות לפחמימה הפשוטה ניתן למצוא בסוכר המצוי בסוכר לבן וחום, בדבש, בפירות, בממתקים וכדומה.
בקבוצה זו נכללים חד הסוכרים כגון: גלוקוז, גלקטוז ופרוקטוז (פרוקטוז הוא הסוכר המצוי בפירות) וגם דו סוכרים כגון: סוכרוז ולקטוז שהם סוכר החלב.
סוג זה של הפחמימה הפשוטה גורם לעלייה מהירה של רמות הסוכר בדם ולאחר מכן לירידה חדה וכתוצאה מכך גם לשובע קצר טווח של 20 דק' בערך.
בעקבות עליית הסוכר המהירה בזרם הדם הגוף מפריש אינסולין מהלבלב בכמות גדולה על מנת להכניס את כל הסוכר לתאים ולאזן את רמות הסוכר בדם.
חלק מהאינסולין שהופרש בכמות גדולה נשאר בזרם הדם ומשמש כהורמון רעב ובעצם משאיר לנו טעם לעוד, במילים אחרות פותח לנו את התיאבון ולא ההפך.

יום צ'יט

הפחמימה המורכבת

זוהי פחמימה שמורכבת מהרבה סוגי מזון כגון: לחם, אורז, תפוחי אדמה, ספגטי וכד'.
פחמימה זו מורכבת מעמילניים הבנויים מסוכרים פשוטים. פחמימה זו מתפרקת לאט יותר, ובכך מתאפשרת ספיגה אטית של רמות הסוכר בדם והתוצאה זה שובע ממושך יותר.
פחמימה מורכבת מלאה בעלת סיבים תזונתיים, היא מורכבת מחד סוכרים בתוספת סיבים תזונתיים המורכבים מפחמימות שאינן מתעכלות, כיוון שלגופינו אין את היכולת לפרק אותה.
דוגמא לפחמימה זו: עדשים, שעועית לבנה או אדומה, מש, פול וכד'.
הסיבים התזונתיים מכילים ויטמינים ומינרלים וזה מאפשר שובע לאורך זמן עקב ספיחה של מים, וספיגה אטית בדם של הסוכר. (גם כאן יש להיזהר מעודף סיבים)

לפחמימה יצא שם רע בקרב האוכלוסייה הגדולה והכללית, וחבל.
רק הידע של פירוט סוגי הפחמימות וסוגי המזון השייכים לכל קטגוריה יעזור לכם משמעותית לשמור על המשקל.
להימנע מהפחמימות "הרעות" שלא מועילות לנו ולהמשיך וליהנות מהפחמימות "הטובות" שדווקא יעזרו לכם.

איש מחזיק עוגיית גרנולה גדולה ומגיש אותה למצלמה

אז איזו פחמימה מתאימה ונכונה לך?

נתחיל בהקשבה לגוף שלנו קודם כל, חייבים להבין שערך קלורי פחמימתי זה אינדיבידואלי למתאמנים לסוגיהם, או לאלו שלא מתאמנים ולאלו שרק רוצים הליכות בחוץ או כל דבר שהוא בעצם בסיסי.
כנראה שהפחמימה שנקבל מוואפל בלגי תהיה פחות מתאימה מאשר אורז בסמטי מלא, אבל שוב, זה דבר מאוד אינדיבידואלי וכדי להיות יותר מדויקים ומותאמים אישית צריך להתייעץ עם תזונאי.

המטרה שלך היא לרזות ולהתחטב?

קיים מושג בעולם התזונה הנקרא גרעון קלורי.
כל אדם באשר הוא שורף כמות קלוריות מסוימת במהלך היום בדרך טבעית לגמרי גם ללא פעילות כלשהי, הדרך שלנו כבני אדם לרדת במשקל היא על ידי צריכה נמוכה של קלוריות מהצריכה היומית שלנו, דבר הנקרא גרעון קלורי. זה לא אומר שממחר אנחנו בצום. עלינו לעשות את הגרעון הקלורי בצורה חכמה, ממשיכים לצרוך ידע ולהמשיך לקרוא.
אנחנו בוואן בודי פה בשביל לעזור לך בדרך למטרה ולתת את הידע והכלים הנכונים. חשוב לזכור שירידה חדה היא לא ירידה חכמה ועלולה להיות לא יעילה ואף מסוכנת.

אז יש בזה פחמימה וזה מעולה!

קיים קשר מאוד חזק בין אכילת פחמימה למצב נפשי ופיזי שלנו, חשוב להקפיד על הכמות הנכונה בייחוס האינדיבידואלי.
שלכל אחד מאתנו צריך להתאים תזונה אישית וספציפית! נכון שכולנו עשויים מאותו חומר דומה ובסיסי, אבל כל גוף מתפתח בדרכים שונות ואחרות בהתאם למבנה גוף (טייפ בודי – מזומורף, אקטומורף ואנדומורף).
פחמימה היא לא אויב, היא מזון מחייב ועוזר להתעצב, אני דוגמא חיה לכך!
אני מפתחת גוף מקצועית ובתקופה של עלייה במסת שריר אני פשוט מרגישה וונדר-וומן! פחמימה היא כמו הדלק באוטו, מרים אותי ביכולות ויש לי כוח ממאגרים של פחמימה נכונה.
נפש בריאה בגוף בריא במחשבה בריאה.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ONEBODY אתר הכושר של ישראל (@onebody.co.il) on

אודות הכותב
מאמנת, מתאמנת ועוד מוצאת זמן להכין אנשים ואת עצמה לתחרויות במה. אימון זה דרך חיים אצלה, ואיזה כיף זה שדבר כל כך מדהים משתרש אצלך כדרך קבע.