שהטוב ביותר ינצח: אימון פונקציונלי מול קרוספיט

אימון קרוספיט

אם החלטת לשדרג את האימונים שלך, ולהעלות את רמת הכושר הגופני שלך אז אין ספק שיש לא מעט אפשרויות כיום. המושגים החמים היום בשטח הם קרוספיט ואימון פונקציונלי, מה דומה ומה שונה ביניהם? ההשוואה המלאה בהמשך הכתבה

קודם כל, כדי להבין בדיוק מה כל שיטת אימון אומרת או יותר נכון מה עושים בכל אימון קרוספיט ובכל אימון פונקציונלי כדאי מאד שנבין יחד מה ההגדרה של כל שיטת אימון.

בקטנה על אימון פונקציונלי

האמת מדובר במושג כללי מאוד. לרוב מדובר בתרגילים מורכבים שמבוססים בעיקרון על טווחי תנועה מאד בסיסיים שטבועים בנו.
כשאומרים תרגילים מורכבים מתכוונים בעצם לתנועה שהביצוע שלה, כולל מספר מערכות של שריר ומפרקים שמשתלבות יחד לביצוע התנועה.

קחו למשל פעולה פשוטה של לשבת ולקום מכיסא, זו פעולה שאם נפרק אותה למרכיבים שלה נראה שיש תנועה במפרקים כמו הקרסול, הברך והאגן ושיש גם מספר שרירים שמעורבים כמו תאומים, ירך קדמית ואחורית, שרירי ליבה ועוד.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ONEBODY אתר הכושר של ישראל (@onebody.co.il) on

על מה עובד האימון הפונקציונלי?

אימון פונקציונלי עובד על שרירי הליבה שלנו והיציבות של גופנו – כאן נכנסים עוד כל מיני תרגילים שהיתרונות והחסרונות שלהם הם נושא למאמר שלם אחר לגמרי.
באימון פונקציונלי לא פוגשים את המראה הנפוץ של חדרי הכושר, אין מכשירים או מכונות אלא האימון מבוסס על משקל הגוף והתנגדות חיצונית שנעשית באמצעות אביזרים שונים.

היתרונות של הפונקציונלי

לאימון פונקציונלי, יש יתרונות רבים.
השימוש בתרגילים מורכבים שמבוססים על תנועה אנושית והוספת התנגדות ועומסים להם בדרכים שונות, תורמת לפיתוח של כמה ממרכיבי הכושר הגופני וכל זה באותו הזמן תוך כדי ביצוע תרגיל מסוים.
הפעולות שעושים באימונים האלה תרומות לשיפור גם בחיי היום יום, והופכות את הפעולות היום יומיות לקלות יותר.
במקביל, עצם זה שבאימון פונקציונלי מבצעים תרגילים המבוססים על תנועה אנושית בסיסית, המאומן לומד לנוע נכון בטווחים הללו ולהתחזק בהם ובכך להימנע מפציעות מיותרות.

הדובדבן שבקצפת הוא השימוש בתרגילים מורכבים באימון הפונקציונלי, ההוצאה האנרגטית עולה ואיתה התוצאות הגופניות המתבקשות מגיעות בזמן קצר יותר.


בתמונה: אימון טבעות אשר נחשב גם הוא כאימון פונקציונלי

אז מה ההבדל בין פונקציונלי לבין קרוספיט?

האמת שזה אותו הדבר. קרוספיט היא שיטת אימון פונקציונלי, בזה שהיא עונה על ההגדרה של מה זה אימון פונקציונלי.
בקרוספיט נעשה שימוש בתרגילים מורכבים המבוססים על התנועות טבעיות שלנו, תנועות שמסתמכות על שרירי ליבה חזקים והכל נעשה בגיוון ובעצימות משתנה בהתאם לרמת המאומן.

 

אז מה הסיפור של הקרוספיט הזה

כאשר קרוספיט התחילה לקרום עור וגידים אי שם בשלהי שנות ה- 90, היתרון האדיר היה שמה שנעשה מאז ועד היום הוא בעצם סינון של מה עובד ומה לא.

המטרה של קרוספיט היא להביא אותך לרמת הכושר הגופני הטובה ביותר שלך בהתחשב במשתנים שונים כמו המצב הבריאותי שלך ורמת הכושר שלך ברגע התחלת האימונים.
בקרוספיט בעצם אנחנו לא מנסים להיות טרנדים, למרות שהשיטה תפסה תאוצה עם השנים וכיום אפשר למצוא מועדון קרוספיט בכל מקום, עדיין התבנית העיקרית היא שימוש בשיטות אימון שהוכיחו את עצמן לאורך השנים מבלי לנסות להיות פופולריים או סקסיים רק כדי לרצות את רצון המתאמן לחדש את האימון שלו.

אימון קרוספיט

חשוב להבין ולהיזהר

בלא מעט מקומות המתהדרים בתואר אימון פונקציונלי, יש נטייה לדלג מהר מעבר ליסודות אל עבר תרגילים מסובכים יותר ומאתגרים יותר.
מה שיהרוס כל תכנית אימון, או יהפוך כל מאמן למיותר הוא חוסר תשומת לב לפרטים הקטנים וליסודות.
זה די מובן, הרצון ללמד ולחשוף מתאמנים לתנועות מורכבות יותר ומאתגרות יותר שנראות ממש טוב.
הרצון להתקדם לתנועות מורכבות יותר, נובע מהצורך שיש לנו לספק את הזולת ולרצות את המתאמנים שלנו ולהרשים אותם בידע ובמקצועיות שלנו.

בקרוספיט נתעקש על היסודות והבסיס, וההתעקשות על היסודות תקדם אותך יותר לעבר המטרות שלך.
אז אימון פונקציונלי הוא בעצם שם או מושג, שהוא בעצם חלק או אחד מהמושגים שבאים ומגדירים מהו קרוספיט.

דבר אחרון שצריך להבין

אימון פונקציונלי, הוא אימון מכוון מטרה. כלומר בהתאם למטרה שלך נתכנן אימון שיענה על הצרכים שלך, תוך שימוש בתנועות מורכבות בעצימות משתנה.
מכאן אפשר להבין שאימון פונקציונלי וקרוספיט יכולים לענות על הצרכים שלך בין אם זה רק לצרכי הבריאות לצרכי הנראות ועד לצרכים תפקודיים של בין אם הם אתלטיים או מתוקף התפקיד שלך ביום יום.

האם הכתבה עניינה אותך?

370 points
Upvote Downvote
ONEBODY.CO.IL

מאת ONEBODY.CO.IL

וואן בודי - אתר הכושר של ישראל: יוצרים לישראלים בית חם ומקצועי לכל תחום הכושר, תזונה נכונה ואורח חיים בריא על ידי תוכן איכותי, מקצועי, צעיר ומעניין.

כל מה שיש לדעת על מחשבון BMI

מה לאכול אחרי אימון

מה לאכול אחרי אימון? תזונה לאחר אימון: כל מה שרצית לדעת