כושר גופני: מה זה בכלל?

אז שמעתם את המושג כושר גופני בשיעור ספורט בבית ספר בעברכם, אולי אפילו קראתם כתבה על כך שביצוע פעילות גופנית תעשה אתכם בריאים יותר, אבל עצרתם פעם לשאול מה זה כושר גופני?
what_is_fitness_1
פורסם: 16/08/18 זמן קריאה: 5 דק’

הכל על כושר גופני

אז קודם כל כושר גופני הוא מכלול היכולות של אדם  לבצע פעילות גופנית במתארים שונים (בין אם מדובר בעצימות נמוכה או גבוהה, במשך זמן קצר או ארוך). כושר גופני תורם רבות לבריאות ומונע מחלות לב.
לכושר הגופני 10 מרכיבי יסוד:

 1. מהירות

 2. זריזות
 3. כוח
 4. כוח מתפרץ
 5. גמישות
 6. סבולת שרירית
 7. סבולת לב-ריאה
 8. שיווי משקל
 9. קורדינציה
 10. דיוק בתנועה

כושר גופני גבוה משפר את הבריאות, מאפשר לבצע פעילות עצימה ספציפית כגון הרמת משאות כבדים בפרקי זמן קצרים, ויש לו השפעה טובה גם על היכולות המוחיות.
כך למשל נוהגים חלק מהשחמטאים הבכירים לבצע אימוני כושר קבועים כדי לשמור על רמת משחק גבוהה.
חשיבות הכושר הגופני היא רבה מאוד לאנשים בכל גיל. פעילות גופנית עשויה להועיל במובנים רבים ולתרום לאיכות החיים, לבריאות ולחוסן הכללי של המתמידים בה.

העלאת מסת השריר
עם העלייה בגיל אנו נוטים לאבד מסת שריר. איבוד מסת שריר עלול לגרום לקושי בביצוע פעולות בגילאים מאוחרים ולפגוע ביציבות המפרקים השונים בגוף. הדרך לשמור על מסת השריר לאורך זמן היא על ידי אימוני כוח.  אימוני כוח בתדירות של פעמיים או שלוש בשבוע יוכלו להעלות את מסת השריר ולשמר חלק גדול ממנה לאורך כל שנות חיינו.

שמירה על רמות כולסטרול
חשיבות הכושר הגופני היא רבה ותורמת רבות לשמירה על רמות כולסטרול נאותות בגופינו. גופינו מכיל שני סוגי כולסטרול: הכולסטרול הרע והכולסטרול הטוב. פעילויות אירוביות כגון ריצה, רכיבה על אופניים ושחיה יעזרו בהעלאת רמת הכולסטרול הטוב והורדת רמות הכולסטרול הרע.

העלאת קצב חילוף החומרים
חילוף חומרים גבוהה תורם משמעותית להורדה במשקל. חשיבות הכושר הגופני היא גדולה מאוד גם בכל מה שקשור להעלאת קצב חילוף החומרים. על ידי העלאת מסת השריר גובר קצב חילוף החומרים. רקמת השריר היא רקמה הצורכת כמות אנרגיה רבה ולכן באמצעות הגדלת מסת השריר גופנו צורך יותר קלוריות בכל שעה משעות היממה ואפילו בזמן שינה, דבר התורם לתהליך ההרזיה.

חיזוק מערכת השלד
פעילות גופנית אנאירובית כגון אימוני כוח או פעילות גופנית אירובית כגון ריצה תורמת לחיזוק מערכת השלד. עליית מסת העצם ומניעת הידלדלותה בגילאים מאוחרים יותר.

הפחתת לחץ דם
חשיבות הכושר הגופני היא רבה בכל מה שקשור להפחתת לחץ הדם. שילוב של פעילות אירובית ופעילות אנאירובית תשפר משמעותית את לחץ הדם בזמן מנוחה.

הפחתה בכאבי מפרקים
אנשים הסובלים מכאבי מפרקים ועוסקים בפעילות גופנית מדווחים על שיפור דרמטי והפחתה ברמת הכאבים. פעילות גופנית מבוקרת בליווי מאמן מקצועי תורמת רבות להתאוששות מפציעות ומזרזת את תהליך ההחלמה של כל רכיבי מערכת השלד – עצמות, גידים ורצועות.

והכי חשוב: תחושה טובה
נפש בריאה בגוף בריא. מכל ההיבטים שמנינו, ההיבט שהוא כנראה ההיבט החשוב ביותר הוא תחושת ההרגשה הטובה.what_is_fitness_2 אנשים שמתחילים לעסוק בפעילות גופנית מדווחים על שיפור בהרגשה, במוטיבציה ובתחושת החיוניות, ומרגישים שאיכות חייהם עולה. למרות שאולי קשה לעשות את הצעד הראשון ולהתחיל בפעילות הגופנית שווה לעשות את הצעד. זכרו, חשיבות הפעילות הגופנית היא רבה ותאפשר לכם להרגיש טוב ולהעלות משמעותית את איכות חייכם.

איך משלבים כושר בחיי היום יום?
לכל אחד יש את האורח חיים שלו. אבל לכולנו ללא יוצא מן הכלל יש יותר מ45 דקות פנויות שאנחנו מבזבזים על שטויות כמו טלוויזיה, התעסקות בטלפון ועוד.
יש לנו את האופציה להפוך את ה45 דקות אלה ליעילות בכמה דרכים, לדוגמא:

 • 25 דקות הליכה מהירה

 • 30 דק' תרגילים בבית במשקל גוף.

 • 30 דקות מתיחות + 10 דקות בטן

בכל יום תעשו משהו אחר.
יום ראשון הליכה יום שני תרגילים בבית במשקל גוף ויום שלישי מתיחות + בטן בבית.
רביעי חמישי שישי אותו דבר ושבת מנוחה, וזאת רק דוגמא קטנה.
אבל לכולנו יש את האפשרות רק תמצאו פעילות גופנית שאתם אוהבים, כי מה שאתם אוהבים אתם פשוט תעשו (מכון כושר, סטודיו, חוגים,מ אמן אישי, הליכות, רכיבות וכו')
ופשוט תעשו אותו כל יום קצת, זה עניין של תפיסה מנטלית ושינוי אורח חיים,
אני מבטיח לכם שלא תצטערו על השינוי הזה.

אימון כושר הוא הדרך העיקרית לשפר את הכושר הגופני.
ניתן לקיימו באופן עצמאי בבית באמצעות מכשירים זמינים או בלעדיהם (תרגילים כגון כפיפות בטן), בשטח פתוח כמו במקרה של ריצת שטח ומסלולים ייעודים לריצה או רכיבה על אופניים, או במתקנים ייעודיים כדוגמת חדר כושר, או מתקני כושר בפארקים.

על מנת שאימון הכושר יהיה יעיל, עליו להיות מורכב מסוגים שונים של פעילויות.
למשל, אימון אירובי – הליכה בקצב מהיר, רכיבה על אופניים, שחייה, התעמלות. אופי האימון תלוי במטרותיו – ייתכן שהמטרה היא לשרוף שומן, לעצב את הגוף, לשפר סיבולת לב ריאה, או להגדיל כוח או מסת שריר.
בהתאם ייתכן אימון שכולל הליכה לזמן מסוים בקצב כלשהו, אימון שעיקרו חזרה על תנועה מסוימת, אימון ריצה רציפה לטווח מסוים או אימון עם מקטעי ריצה ומנוחה, הרמת משקלים גדולים.

חלק בלתי נפרד מהאימון ולא פחות חשוב מהפעילות הגופנית הן ההכנות וההתאוששות מהאימון.
יש להקפיד באימון על חימום ומתיחות כדי למנוע פציעות, לשמור על הגמישות ולהקל על ההתאוששות.
שינה חשובה אף היא לאחר אימון לטובת ההתאוששות. יחד עם זאת, על פי מספר מחקרים, תרגילי חימום ומתיחות אינם מונעים כאבי שריר.

תדירות האימונים המומלצת וזמן האימון תלויים בעצימות האימון וביכולתו של המתאמן.
כדי להימנע מפציעות, הכניסה לשגרת אימונים (או חזרה לאחר הפסקה ממושכת) נדרשת להיות הדרגתית וכך גם העלאת דרגות הקושי ומשך האימון.
יש לקחת בחשבון זמן התאוששות של יום בין אימון לאימון. ביצוע אימון ללא מתן זמן התאוששות מספק (כגון שני אימונים "שונים" באותו יום או אימון יום לאחר יום, עבור מי שאינו בכושר) עלול לגרום לפציעות ספורט.

וואן בודי – אתר הכושר של ישראל

מקורות:

 1. WIKIPEDIA
 2. NETOGREEN
 3. WAY2FIT
 4. LIB.CET
אודות הכותב
מהמאמנים והכותבים הוותיקים שלנו. איפה תראו אותו ב6 בבוקר? כנראה שבמכון, וכנראה גם שב18 בערב. אדם שחי ונושם כושר תזונה ואורח חיים בריא.
עוד כתבות שיעניינו אותך