יום האישה: ראיון עם קצינת הכושר הקרבי רב סרן אפרת ברוזה

לכבוד יום האישה, זה הזמן להראות שהמנהיגות בתחום הכושר הגופני כבר ממזמן לא נמצאת בבלעדיות גברית. רב סרן אפרת ברוזה פורצת דרך בתחומה, לאורך השירות הצבאי היא ביצעה מגוון תפקידים שאף אישה לא ביצעה קודם לכן ועוד כמה דברים עסיסים ומטורפים שלא האמנו

הכירו את רמ"ד תרבות גופנית במכללות הצבאיות, רס"ן אפרת ברוזה, המשמשת כקצינת כושר קרבי כבר למעלה מ- 22 שנים.

במהלך שירותה הצבאי עברה מספר תפקידים שונים, ובלא מעט תפקידם הייתה האישה הראשונה שמבצעת את התפקיד.
מקצינת הכושר הראשונה של יחידת עוקץ ולוט"ר, הסגנית הראשונה של מפקד בה"ד 8, האישה הראשונה שהיא רמ"ד ביקורת מטכ"לי, קצינת אימון גופני של זרוע היבשה ועד תפקידה הנוכחי כאישה הראשונה המשרתת כקצינת אימון גופני במכללות הצבאיות.

פיתחה תוכנה המכינה תוכנית אימונים באופן אוטומטי

בין תפקידיה הובילה ופיתחה פרויקטים ייחודיים שעד היום השימוש בתכנים אלה רלוונטי.
השנה פיתחה יחד עם חברה אזרחית תוכנה אשר מנתחת וקוראת ביעילות את תנועות גוף האדם באמצעות חיישנים ומצלמות ולאחר בדיקה של כמה דקות, מופקת תוכנית אימונים המותאמת אישית לכל חייל.
תוכנה זו הינה פריצת דרך לעולם תוכניות האימונים האישיים, בבדיקה קצרה ניתן להתאים לכל אדם תוכנית אישית בהתאם ליכולותיו ומגבלותיו.
התוכנה מאפשרת לחסוך במשבים שונים וגורמת להתייעלות כספית, אך בעיקר לצמצום נשירה של חיילים בהכשרות ומובילה לתוצאות טובות יותר בכשירות הלוחמים והמפקדים למשימותיהם.

מה הדבר שאת הכי אוהבת בתפקידך הצבאי?

"אני קצינת הכושר הוותיקה ביותר בסדיר ובתחום בניית הכושר הקרבי בצה"ל. לאורך השנים אני זוכה לגעת באנשים, להשפיע על אורח חייהם של חיילים ומפקדים ואף לשנות אותם באופן משמעותי.
הצלחתי להעביר אנשים ממצב "כורסה" למצב שבו הם רצים חצי מרתון. ניתנה לי הזכות להשפיע באופן רחב, מקצועי, אישי ומערכתי. את כל הטוב הזה אני עושה כבר שנים, זה נותן לי המון מוטיבציה ותשוקה רבה לתפקיד".

באילו פרויקטים בתחום הכושר הגופני לקחת חלק?

"אחד מהפרויקטים המעניינים שנחשפתי אליהם הינו פרויקט 'בניית הלוחם'. הפרויקט בתפיסתו אמון על כינוס כל מומחי הידע לבניית והכשרת לוחם מבחינת עמידות פיזית כל זאת על ידי יצירת מעטפת אימון אשר שמה דגש על מניעת פציעות, טיפול וידע מקצועי, מעטפת זו היוותה ומהווה חלק משמעותי בהכשרת לוחמים ובסיוע למוכנות של צה"ל".

כיצד את מצליחה לשלב בין חיי המשפחה לחיי העבודה השוטפת?

אפרת מהנהנת בראשה בחיוך, "זהו סיפור חיי, עם זאת אני מאמינה שהכל אפשרי אם אתה 'שחקן נשמה' , צריך ללמוד 'לג׳נגל' בין כל העולמות ולמצוא זמן למשפחה ולילדים, אין ספק כי יש כאן מחיר אישי אבל האמונה בדרך ובמקצוע כה חשוב שהוא בעל השפעה על אנשים רבים בהחלט שווה מבחנתי את המאמץ".

אפרת כבר חצתה את קו גיל ה- 40 היא אימא לשני ילדים, חרף שינויים במעמדה האישי ומתוך הקרבה משפחתית משמעותית, היא נראית מחויכת, מלאת אנרגיה ומוטיבציה ונדמה שעומדת מולך חיילת שזה עתה התגייסה לצה"ל.

פרויקט חדשני ומסקרן

פרויקט מסקרן במיוחד שנראה ממש כבשורה חדשנית ומהפכנית לאימון מפקדים בצה"ל הוא פרויקט הפיזימקס.
המערכת שהוצגה הינה קומפקטית וניידת, תוך דקות ספורות מייצרת תוכנית אימונים מותאמת אישית, כולל תוכנית הליכה או ריצה לפי יעד גופני שתציב לעצמך.

אפרת מוסיפה

"המערכת מסייעת בקבלת החלטות מקצועיות ובסוף התהליך המהיר והקצר, מקבלים תוכנית מותאמת ליעד ולמשימה בהתאם ליכולות האישות של כל מפקד.
מעבר לכך במערכת הוכנסו 264 תרגילים מצולמים עם תרגילים המאושרים ומבוצעים בצה"ל.
המערכת מסייעת בזיהוי חולשות וחזקות של מתאמן והתאמת תוכנית לחיזוק פונקציונלי לאזור חלש אצל מפקד מסוים ששונה ממפקד אחר, מעבר לכך, אם מצאתי מישהו שהוא לא סימטרי, יתכן ויקבל תוכנית שונה בין צד ימין לשמאל, דבר שידוע בעולם השיקום ופחות בעולם האימון."

איך זה להיות מאמנת אישה בעולם גברי?

"שאלה עמוקה", לוקחת דקה לסדר מחשבות, וממשיכה, "כשאת בכשירות גופנית גבוהה כספורטאית ובעלת יכולת הדרכה טובה, זה מסייע לביטחון העצמי, כך שתמיד עמדתי בביטחון מול קבוצה של לוחמים קשוחים, אם לפני האימון היו לחשושים וסקפטיות בקהל, הרי שלאחר האימון לא היה שיח על היותי אישה, נהפוך הוא, היום שכל זה משולב בידע וניסיון, מפקדים, גברים ולוחמים קשוחים ביותר, מזמינים אותי להעביר אימונים ביחידות וכמובן הקורסים במכללות. ראי לכך אפשר לראות את התפקידים שביצעתי שהיו מאוישים עד הגעתי על ידי גברים, הדבר לא הפריע לי ולמפקדי להוביל בדוגמא אישית ולצלוח את התפקיד בצורה מיטבית".

אפרת היא בהחלט מסוג האנשים שמנפצים את הסטיגמה מן התבניות שאנו מכירים, ולא רק די לה בזאת, היא גם לקחה חלק ופיתחה מערכות שעזרו בקידום ושיפור צה"ל בצורה מרשימה ביותר.

אפרת משתפת אותנו בקטע קצר מיומנה של ה"אמא הגנרלית" המייצג במעט מאישיותה ומשקף את חייה: "בוקר מוקדם, 4:44 שעת מזל להתעורר בה מדי יום מזה 22 שנים, שם מתחיל המירוץ.
סנדוויצ'ים לילדים עם פתקי אהבה קטנים, נסיעה למתחם אימונים לעשרות מפקדים בכירים שממתינים לחוות את נחת זרועה, קולות נהי ובכי נשמעים ברקע ואז יוצאים לדרך כשקולות הרגליים הרוקעות נשמעות ברקע".

מה חשבת על הכתבה?

396 אהבו
Upvote Downvote

אודות הכתב ONEBODY.CO.IL

וואן בודי - אתר הכושר של ישראל: יוצרים לישראלים בית חם ומקצועי לכל תחום הכושר, תזונה נכונה ואורח חיים בריא על ידי תוכן איכותי, מקצועי, צעיר ומעניין.

אימון בידוד קורונה: תוכנית אימונים ביתית – יום 2

בידוד הקורונה: תוכנית אימונים ביתית ליום ה-4