גמישות וטווח תנועה: כך נשפר את גופנו

גמישות

יש עוד מרכיבים בכושר, פרט לכוח או סיבולת לב ריאה. גמישות וטווחי תנועה חשובים לא פחות, אלו שני מושגים שמשתמשים בהם לרוב באותו הקשר אבל האם באמת מדובר באותו הדבר? אם אנחנו מקצוענים חשוב שנבין כמה דברים

כאשר אנחנו רוצים לבצע תרגיל מסוים במסגרת האימון שלנו, יש מספר מרכיבים ביכולת הפיזית שלנו שיכולים להשפיע על ביצוע התרגיל.
יש כמובן את הדברים הראשונים שקופצים לראש כמו הכוח הפיזי שלך או סיבולת לב הריאה, אך היכולת או חוסר היכולת לבצע תנועה במלוא טווח שלה ישפיעו לא פחות ולעתים אף יותר מאשר היכולות הפיזיות שלך שהזכרנו כעת.

בקטנה על גמישות וטווח תנועה 

שימוש במושגים 'גמישות' ו'טווח תנועה' נעשה לעיתים בלי ממש להבין שיש הבדל בין השניים ולרוב הם מנוצלים באותו ההקשר, יש הסבר פשוט למה זה מה.
גמישות: אורכו של השריר
טווח תנועה: כיצד מפרק נע

טווח תנועה, השפעה אדירה

טווח תנועה טומן בחובו את כל המרכיבים שיכולים להשפיע על יכולת התנועה שלנו סביב מפרק מסוים. אחד מאותם מרכיבים שיכולים להשפיע, היא הגמישות.
קשה מאד להניע מפרק במלוא טווח התנועה שלו, אם השרירים שמחוברים אליו מוגבלים מבחינת היכולת להתארך ולאפשר למפרק את טווח התנועה שלו.

יש כמובן עוד מרכיבים שמשפיעים, כמו חוזק פיזי או נזק ברקמה ואפילו בעיות במפרקים אחרים שפועלים באותה שרשרת תנועה.
אז בעוד ששריר שיש לו יכולת להתארך למלוא הפוטנציאל שלו, יתרום לטווח תנועה סביב מפרק מסוים זה לא יועיל בכלום אם יש גורמים אחרים שמשפיעים על טווח התנועה שלך.

ריצה או הליכה

אז למה בכלל שזה ישנה לך?

פרט לאיך שגמישות וטווח תנועה מלא ישפיעו על היכולות שלך באימונים, יש להם השפעה ישירה על הבריאות שלך ועל יכולת התפקוד היום יומית.

אפשר לחשוב על זה בצורה הכי פשוטה שיש, אם יש לך בעיות בגמישות או בטווחי התנועה, פעולות פונקציונליות פשוטות יושפעו באופן ישיר.
שחיקה פיזית תהפוך להיות משהו בשגרה שלך, כי בצורה הכי פשוטה הגוף שלך יתחיל לפצות במקומות אחרים מבחינת התנועה ואז הכל נבנה על יסודות רעועים מאד מה שמוביל ללא מעט בעיות.

גמישות וטווחי תנועה זה משהו חשוב מאד

אבל כל זה לא אומר שמעתה צריך לבלות עוד שעה ביום או באימונים במטרה רק לשפר את שני המרכיבים הללו.
ההמלצה הגורפת, היא עבודה ישירה על האזורים או על בעיות שמוכרות לך וכל היתר זה בונוס. אם יש לך היסטוריה של בעיות גמישות וטווחי תנועה, סביב אזור מסוים אז יש להתחיל ולעבוד על אזור זה ולא לבלות בתרגילים מיותרים.

ישנם כמה אזורים מועדים לפורענות, הרוב מתמקד באגן, כתפיים, ברכיים ובגב העליון. אם מציק לך אחד מהאזורים הללו, או שחווית "מגבלה" כלשהי שם הנה מספר אמצעים שיעזרו לך לשחרר את האזורים האלו.

תפריט חיטוב לנשים

גליל – פתרון פשוט

מעין עיסוי עצמי. יש מגוון רחב של גלילי עיסוי בשוק, מכאלו הפשוטים שהם צינור אחד מוקצף ועד כאלו שנראים כאילו הוצאו מחדר עינויים אפל. לכולם אותה המטרה, לשמש לעיסוי השריר והרקמות, לעזור לך לשחרר אזורים בעייתיים ויש מספר תרגילים שניתן לבצע עם גליל. רק מה שחשוב שכאן כל המוסיף גורע, אין צורך לשכב שעות ולהתגלגל זמן קצר ומדוד על כל אזור בצורה עקבית יקל על הבעיות.

תרגילים לשיפור טווחי תנועה

תרגילים שבניגוד לתרגילי גמישות המבוססים על מתיחה סטטית, אלו הם תרגילים שמטרתם לעזור בשיפור טווח התנועה סביב מפרקים והם במהותם דינמיים יותר.

מתיחות

ברירת המחדל של הרוב, לא תמיד הכרחית אבל עושה נעים. מדובר בסוג של חרב פיפיות, כי מתיחה מיותרת כלומר לאורך זמן דווקא יכולה להחליש ולהוביל לפציעה.
אם יש לך הרגשה של נוקשות סביב שריר מסוים, אז כן כדאי להוסיף מתיחות אבל בצורה מושכלת ונכונה. להתמתח לזמן קצר בחימום ולאורך זמן לאחר האימון כאשר הגוף חם, יתכן ויועיל לך בשחרור הנוקשות המורגשת ויקל על התנועה.

אם אהבת את הכתבה, זה הזמן להכיר גם את כל מה שצריך לדעת על פילאטיס >>

What do you think?

367 points
Upvote Downvote

Written by צביקה פרידמן

בעלים של בוקס Crossfit H Team מועדון לאימוני קרוספיט בחולון. אדם שנולד עם משקולת קטלבל, חי ונושם כושר ככלל וקרוספיט כפרט.

גבר מאמן את שריר האמה שלו

בדיוק מה שחסר לך למראה המושלם: שריר האמה

להתאמן יותר משעה

למה אסור לך להתאמן יותר משעה בחדר כושר