טכניקה
אימונים

טכניקה ראשונה: שיטה מקצועית שתשמור אותנו מפציעות

סיימנו אימון קשוח וסוחט שרירים וכשסיימנו אותו התיישבנו והכאבים צצו, וכל זה לפני גיל 60 כנראה שאימון לא נכון הוא שהביא לתוצאה זו.
03 דצמבר 2018

טכניקה ראשונה ויתרונותיה

התאמנתם תקופה והחלו להיווצר כאבים מפרקים או כאבים בגב בתחתון, האופציות לסיבת המקרה הן רבות אך אחת מהן מרכזית ושכיחה אצל הרבה מתאמנים.
כל יום אנו מבצעים בין עשרות למאות תנועות בסיסיות בחיי היום יום שלנו.

אך אם נסתכל טוב אילו אותם תרגילים בחדר הכושר, לדוגמא:
סקוואט = קימה וישיבה על כיסא.
כפיפות בטן = קימה משכיבה לישיבה.
דד ליפט = הצורה הנכונה להרמת משאות כבדים.

אך מה זה משנה אם התרגיל מחדר הכושר הוא אותה תנועה מחיי היום יום?
חשוב שנבין, הגוף שלנו עובד כמו מערכת והדפוס הוא של 'העתק הדבק', כאשר אנו מבצעים תנועה וחוזרים עליה שוב ושוב, זוהי טכניקה ראשונה.
הטכניקה הראשונה היא הפעולה עצמה ללא תוספת משקל חיצוני.
החשיבות בביצועה בצורה הנכונה קריטי, כיוון שכאשר אנו מבצעים את הפעולה יחד עם משקל חיצוני קיים סיכוי גבוה יותר לפציעה בשל העומס המוגבר המופעל על הגוף.

אין זו הסכנה היחידה, אך היא הסכנה הממשית והקצרת טווח, ביצוע לא נכון של תרגילים ללא משקל לאורך זמן יפגע בנו גם בטווח הארוך, לדוגמא, סבל (אדם הנושא משאות כבדים) ואינו מתכופף להרים את המשאות בצורה נכונה, יפגע בגבו לאורך הזמן וסביר להניח שבתוך תקופת זמן (המשתנה מאדם לאדם ) יתגלו בעיות בגבו.
זהו עניין של הרגלים פסולים שעלינו לשנות, וכאשר נשפר את טכניקת התנועה עצמה ונכניס את גופנו לדפוס תנועה נכון, נסגל לעצמנו זיכרון שריר נכון וטוב.

לכן לפני שאנו נכנסים לחדר הכושר ומתחילים להרים משקלים כבדים נבצע את הפעולה ללא משקל על מנת ללמוד את התנועה, לתרגל אותה ואף להתחמם מעט.
רק לאחר שקלטנו את התנועה ואנו מבצעים אותה נכון אנו יכולים להתחיל להעמיס משקל, מצב זה חייב להיות  בהדרגה על מנת למנוע מצב של עומס יתר.

העמסה בהדרגה חשובה ואין להמעיט בערכה, במידה ונעמיס משקל כבד ממה שהשריר מסוגל להתמודד יהיו לכך 2 תוצאות אפשריות:

  1. פציעה + כשל של השריר.
  2. זיוף של התנועה והפעלת שריר אחר או הפעלת עומס על מפרק העלול להוביל לפציעה ודלקות.

קיימת חשיבות נוספת ללמידת התנועה הנכונה ללא משקל, החשיבות בבניית יסודות. אנו רואים את זה כאשר על מנת להתחרות באופן מקצועי באיזשהו ענף רצוי להתחיל להתאמן מגיל צעיר וזה משום שהרבה יותר קל ללמד את הגוף תנועה חדשה (ונכונה) מאשר לתקן תנועה של הגוף לאחר שהתרגל לתנועה אחרת (ולא נכונה).

חשוב לציין: אדם שאינו מבצע תנועה נכון ,לאו דווקא ירגיש את הכאב או את הבעיה המתפתחת.
תמיד תתרגלו את התרגיל שאתם עומדים לבצע, תתרגלו את הטכניקה והתנועה הנכונה עם אפס משקל ורק לאחר מכן תעמיסו את המשקלים, כאשר את בקיעים ולמדתם את הטכניקה הנכונה.

לאחר שהבנו כמה טכניקה ראשונה היא דבר חשוב ולא רק לחדר הכושר , אפשר להתחיל בעבודה.

עם הרבה אש בדרך למטרה !
קדימה לתרגל טכניקה ראשונה.

מקורות:

  1. GOLEANGO
אודות הכותב
סהר עושה דבר מאוד פשוט וזה להתאמן שעתיים ביום, כל יום, במשך 10 שנים. לא סתם הוא נראה כמו דמות אנושית של אל יווני.