נעל לאימונים
אימונים

כך נבחר את הנעל האולטימטיבית לאימונים

אז החלטת לנסות קרוספיט או שכבר זמן מה שכבר עבר מאז שהתחלת את אימוני הקרוספיט שלך, ונהיה לך ברור שנעלי הריצה שבחרת לאימונים לא ממש מתאימות למה שקורה פה. אז מה לבחור? איזו נעל כן תתאים?
09/09/19 זמן קריאה: 5 דק’

אז ככה, כל יום יוצא דגם חדש של נעל שמתאימה לסוג מסוים של אימון. יש לריצה ויש להליכה ויש לכדורסל ויש לכדורגל ויש לטניס ויש לזומבה ויש ויש ויש.
אבל מה שמתאים לקרוספיט, מקום שבו גם מרימים וגם רצים וגם קופצים ועושים כל כך הרבה דברים. אז כדי לעשות קצת סדר בבלגן, הנה מדריך או קו מנחה שיעזור לך לקנות את הנעל שתתאים לך לאימונים.

מהי נעל לאימונים האולטימטיבית לקרוספיט?

ההגדרה לנעליים שמתאימות לקרוספיט היא בראש ובראשונה הסוג שלהן, הן צריכות להיות מה שנקרא נעליים מינימליות ואנחנו לא מדברים על החומרים או על המחיר.
כשאומרים את המושג נעליים מינימליות, צריך להבין שמדובר בנעל שהסוליה שלה כמה שיותר שטוחה. המשמעות של סוליה שטוחה, היא שהבדל הגובה בין העקב לאצבעות הוא כמה שיותר קטן אם בכלל קיים.

6 שבועות 6 ריבועים 3-4

כאשר נועלים נעליים מינימליות, בתחילה ההרגשה היא שונה ויש להתרגל אליה. מדובר בנעליים שאוחזות יותר טוב את הקרקע ונותנות לנו בטחון יותר בזמן האימון ויציבות.
אולי לא ידעת אבל כף הרגל שלך, זה חתיכת איבר חישה והיכולת שלך לשמור על שיווי משקל ויציבות קשור ליכולת שלך להחזיק או לחוש את הקרקע, נעל מינימלית עושה את זה בדיוק.
המונח המקצועי לכך הוא פרופריוספציה, שזו בעצם התחושה או היכולת חישה של הגוף ביחס לאיברים ולמרחב.
בעזרת הפורפריוספציה, מגיע אליך המידע היכן נמצאים האיברים שלך ביחס לפלג הגוף הרלוונטי והסביבה. גם אם אינך רואה אותם באופן ישיר או מודע אליהם.

מדובר בסוליה קשיחה יותר שעשויה מגומי שמזכיר לעיתים צמיג שמטרתו היא אחיזה מיטבית של הקרקע. במקרה הזה אפילו אולסטאר יעשו את העבודה.

מה קורה בעולם היצרנים

יש לא מעט ומדובר בסופו של דבר בנוחות וחוש אופנתי. כל השחקניות הגדולות בעולם הנעלת הספורט הבינו כבר את נתח השוק של אימוני קרוספיט ואימונים פונקציונלים ומייצרות לא מעט דגמים ששוב ההעדפה היא אישית לחלוטין.

נעל לאימונים במשקלים כבדים?

כל זה באמת טוב ויפה, אם באמת מה שמעסיק אותך הוא האימון עצמו ודי. אם כבר הגעת למצב שעברת שלב ופתאום מתחשק לך להתחיל לעבוד עם משקלים קצת יותר כבדים מהרגיל או להתחיל לדייק יותר בזמן האימון על הטכניקה כשמדובר בעבודה תחת או עם משקל חיצוני אז פה כבר כדאי לחשוב על עוד זוגות נעליים ובכוונה נאמר זוגות. עכשיו זה יכול להיות כמה זוגות (לא יותר משניים) או אחד ומיד נסביר למה ומדוע.

במהלך האימונים בקרוספיט, נחשפת בטח כי כולם נחשפים לעבודה עם משקלים. בעיקר מדובר בשני סגנונות, אחד הרמת משקולות והשני מהעדר הגדרה טובה יותר הרמות כוח או תרגילי הכוח הקלאסיים מעולם המשקולות.

כאשר מדובר בסקוואט ודד ליפט, תרגילים איטיים עם משקל חיצוני רב הדרישה היא לנעל המינימליסטית שדיברנו עליה מקודם.
כשמדובר בהרמת משקולות ופה אנחנו נוגעים בענף הרמת משקולות אולימפיות, שכולל שני תרגילים הרמה ודחיקה והנפה.
פה ככל שמתקדמים יותר, כדאי שיהיו ברשותך זוג נעלי הרמת משקולות מתאים. גם כאן יש לא מעט יצרנים ויש כמה שחקניות חזקות בשוק ההנעלה שיש להן מוניטין טוב.

סקוואט

מה שנעלי הרמת משקולות עושות, בניגוד לנעלי ריצה שסופגות את הכוח מהקרקע בזמן הריצה הן דווקא עוזרות לך לנצל את הכוח המופק מהקרקע להזיז יותר משקל.
היכולת לדחוף יותר חזק כנגד הקרקע, תיתן לך את היכולת למשוך יותר משקל יותר גבוה מהרצפה וגם לשמור יותר על יציבות תחתיו.
נכון שעכשיו קופץ לך לראש נושא הנעל המינימלית שדיברנו עליו קודם, הן נמוכות וקשיחות ואוחזות את הקרקע וזה כיוון חשיבה טוב. רק מה שפה יש חשיבות להבדל בגובה בין העקב לאצבעות שיש בנעל להרמת משקולות.

תרגילי רגליים

נכון שאפשר לומר ולטעון את הטיעון הפונקציונלי, שבחיים לא תמיד אנחנו נועלים את הנעל המתאימה. אך ההגדרה של פונקציונליות היא כשירות בעצם למטרה מסוימת, ואם המטרה שלך ברגע נתון היא להתאמן ולשמור על עצמך בעומסים גבוהים אז נעל מתאימה היא האמת פונקציונלית לגמרי למען המטרה.

לסיכום

כדי לשמור על עצמך, ולהפיק את המרב מהאימון שלך. כדאי ככל שמתקדמים יותר להשקיע ולקנות נעל לאימונים, זוג שמתאים לאימון ולהרגיש את מלוא הפוטנציאל הטמון בך.

אודות הכותב
בעלים של בוקס Crossfit H Team מועדון לאימוני קרוספיט בחולון. אדם שנולד עם משקולת קטלבל, חי ונושם כושר ככלל וקרוספיט כפרט.